Těhotenství je považováno za jedno z nejkrásnějších období v životě ženy. Jsou však i ženy, které si těhotenství zrovna neužívají, protože mají různé zdravotní potíže a cítí se nepohodlně. 

Bolesti hlavy, krční páteře, bolesti zad, ramen, kolen, kyčlí, otoky horních a dolních končetin, tvrdnutí bříška. To jsou časté potíže, se kterými se jistě setkala nejedna nastávající maminka. Pokud nechcete celé těhotenství jen proležet, protože Vás všechno bolí, obraťte se na naše zkušené porodní asistentky na gynekologicko-porodnickém oddělení kladenské nemocnice, které prošly certifikovaným kurzem a nově provádějí metodu tejpování.

Kineziotaping neboli tejpování

Kineziotaping (tejpování) je terapeutická metoda, která ovlivňuje prokrvení dané oblasti, pomůže v uvolnění nebo naopak aktivaci svalů, má vliv na zlepšení lymfatického a krevního průtoku, podporuje svalovou regeneraci, urychluje proces hojení a mnoho dalšího. K tejpování vybraných částí těla se používají pružné lepící pásky, které jemně nadzvednou pokožku a tím podpoří její lepší prokrvení a zmírní tlak na receptory bolesti v kůži.

Co jsou tejpy a jak s nimi zacházet

Tejp je bavlněná pružná látka, která svými vlastnostmi připomíná svrchní vrstvu kůže. K pokožce přilne svou druhou, lepící stranou. Tejpy jsou bezpečné, hypoalergenní, prodyšné a voděodolné. Pokud se tejp správně aplikuje, přilne k pokožce tak, že ho člověk přestane vnímat, může se zcela přirozeně pohybovat a v ničem ho neomezuje. Páska pracuje 24 hodin denně a po její aplikaci začíná plnit svou funkci prakticky okamžitě. Můžete se s ním bez problémů koupat i sprchovat. Pokud použijete kvalitní tejpy, po uschnutí budou nadále držet na pokožce dalších 3 – 5 dní. Barevné tejpovací pásky sundáte nejlépe mokré ve sprše nebo ve vaně. Pomalu, bez trhnutí, aby se pokožka zbytečně nepodráždila. Zbylé lepidlo pak snadno odstraníte mýdlem. Po odstranění může být pokožka mírně podrážděná, je proto vhodné ji promazat krémem a nechat ji odpočinout. Další aplikace tejpů je pak vhodná po dvou až třech dnech.

V těhotenství i po porodu

Kineziotaping je v těhotenství i po porodu bezpečnou a účinnou formou terapie. Tejpovací páska uleví přetíženým svalům ramen, šíje, zmírňuje bolesti v dolní části zad i břišní oblasti. Aplikací pásky lze zmírnit časté křeče v lýtku nebo ovlivnit chybné držení těla vzniklé těhotenskými změnami spojenými se zvýšením hmotností. Mnoho maminek v těhotenství či po porodu trápí rozestup přímých břišních svalů. Správně a včas nalepené pásky pomáhají svalům přiblížit se zpět do původního postavení. Vhodné jsou i pro ženy k lepšímu hojení jizvy po porodu císařským řezem. Opáskovaná prsa zase mohou pomoci ovlivnit zadržování mléka v prsu a zabránit tak hrozícímu zánětu.

Tejpovacími páskami se provádí i lymfotaping, který pomáhá především na otoky nohou a rukou. Páska přizvedne pokožku, uvolní krevní oběh a tím podpoří průtok lymfy. Úlevu díky nim mohou najít i ženy, které trápí menstruační bolesti.

Kontraindikace aneb kdy tejpy nelepit

Tejp sám o sobě by neměl mít žádné nežádoucí účinky. V ojedinělých případech se může objevit alergická reakce na náplast, tedy na jeho akrylovou vrstvu, která se projevuje zarudnutím, puchýřky a úporným svěděním. Aplikovat by se neměl při jakémkoliv poranění kůže, na otevřené rány, vystouplá mateřská znaménka, bradavice či nezhojené jizvy, které by mohl tejp poranit. Dále tejp není vhodný při kožních problémech jako lupénka, ekzémy, plísně a podobně.

Tejpování je zpoplatněné podle použitého množství materiálu. Celková aplikace stojí okolo dvou set korun. U lymfatického tejpu je cena o maličko vyšší. Bližší informace rády poskytnou naše porodní asistentky v odborných gynekologických ambulancích nebo na oddělení šestinedělí.

tejpování onk

KONTAKTY PRO OBJEDNÁNÍ TEJPOVÁNÍ

Odborné gynekologické ambulance

  • tel.: 312 606 390
  • tejpování každou středu 13:00 – 15:00 hodin

Oddělení šestinedělí

  • tel.: 312 606 399
  • tejpování po objednání dle individuální domluvy

CENÍK TEJPOVÁNÍ

základní tejp (do 30 cm)  150 Kč
základní tejp (30 – 50 cm)  200 Kč
lymfatický tejp  – 1 segment  300 Kč
lymfatický tejp – více segmentů 500 Kč
opakovaná aplikace vlastního tapu 100 Kč

pdfKineziotaping_leták ke stažení

tejpování 02  tejpování 01