Průkaz hemoglobinu ve stolici (ONE STEP FOB test)

Vážená paní, vážený pane
na základě žádosti Vašeho ošetřujícího lékaře Vám bude proveden test na průkaz lidského hemoglobinu ve stolici. Vyšetření napomáhá detekovat patologické změny v dolní části zažívacího traktu.

Dodržujte níže uvedené zásady, které jsou nutné pro správné provedení testu.

  • u Vašeho lékaře jste obdrželi odběrovou nádobku, která obsahuje pufrovaný fyziologický roztok s azidem sodným. Odběrová zkumavka ONE STEP FOB TEST (iFOBT) je určena pro detekci lidského hemoglobinu ve vzorcích stolice, založeno na principu imunochromatografické analýzy (reakce antigen – protilátka s barevným produktem). Test je určen pro kvalitativní stanovení okultního krvácení ve stolici z extraktu lidské stolice. Odběrové zkumavky jsou k vyzvednutí na centrálním příjmu nebo v odběrových pracovištích Klinické laboratoře ON Kladno.

Odběr vzorku:

  • Odebrat libovolný vzorek stolice na čistou podložku nebo toaletní papír.
  • Odšroubovat a vyjmout tyčinku z odběrové zkumavky. Opatrně manipulovat - nevylít!
  • Tyčinkou nabrat malá množství stolice nejméně ze 3 různých míst ve stolici.
  • Tyčinku se vzorkem vložit zpět do odběrové zkumavky a pevně zašroubovat uzávěr a po té řádně 3-5x protřepat, aby se vzorek promíchal s pufrem! Pozor - neulomit špičku zkumavky!
  • Na přiloženém štítku vyplnit jméno a datum odběru stolice a štítek nalepit na odběrovou zkumavku.
  • Vzorek je nyní připraven k uložení, transportu nebo k testování. Dopravte na centrální příjem nebo do odběrového pracoviště při Klinické laboratoři ON Kladno.

Upozornění:

Odběrové zkumavky skladovat při pokojové teplotě max. 2 dny, jinak do 7 dnů lze skladovat v lednici. Vzorek nelze odebírat v době menstruace, v případě krvácejících hemeroidů, krvácení u zácpy, krvácení do moči. Jiné interference nebyly shledány ze strany příjmu potravy ani jiných typů hemoglobinu.

Přesné dodržení pokynu je podmínkou nezkresleného výsledku vyšetření.

Děkujeme za spolupráci.